Aktualności

Nowa strona Podlaskiego Szlaku Bocianiego /2014-11-21/

Zapraszamy na nową stronę Podlaskiego Szlaku Bocianiego:

468x125-2.gif


„Szkolenie kwaterodawców agroturystycznych z obszaru Podlaskiego Szlaku Bocianiego” /2014-11-14/

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 27 listopada 2014 r. w Hotelu Białowieskim w Białowieży odbędzie się „Szkolenie kwaterodawców agroturystycznych z obszaru Podlaskiego Szlaku Bocianiego” w ramach projektu realizowanego przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich województwa podlaskiego przy współpracy z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną.Szkolenie kierowane jest do kwaterodawców z obszaru Podlaskiego Szlaku Bocianiego oraz przedstawicieli instytucji działających na rzecz turystyki wiejskiej.

Celem organizacji szkolenia jest przede wszystkim podniesienie kwalifikacji kwaterodawców i standardu kwater agroturystycznych oraz oznakowanie kwater logotypem Podlaskiego Szlaku Bocianiego.

Serdecznie zapraszamy do udziału w w/w szkoleniu.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, zgłoszenia prosimy przesyłać do 21.11.2014r.

Program szkolenia
Karta zgłoszeniowa

Relacja z III Promocyjnego Rajdu Rowerowego Podlaskim Szlakiem Bocianim /2014-09-02/

mini.jpg

W piątek 22 sierpnia 2014 r. odbył się Promocyjny Rajd Rowerowy Podlaskim Szlakiem Bocianim. Była to już trzecia edycja rajdu zorganizowana przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną oraz zrealizowana przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

 
fot. Andrzej Dunaj

W Rajdzie udział wzięli dziennikarze, fotograficy, przedstawiciele stowarzyszeń i urzędów, członkowie klubów rowerowych, a także osoby prywatne. Bez względu na wiek czy zajmowane stanowisko wszyscy uczestnicy to wielbiciele przyrody i dwóch kółek.

Punktem startowym Rajdu był neogotycki kościół pw. Matki Boskiej Anielskiej w Lipsku, skąd wyruszyliśmy na pierwszy i najdłuższy, bo aż 21 kilometrowy, odcinek Rajdu. Mijając po drodze monument upamiętniający wyruszenie z tamtejszych terenów oddziału majora Henryka Dobrzańskiego – Hubala skierowaliśmy się na teren Puszczy Augustowskiej, gdzie wjechaliśmy na Podlaski Szlak Bociani.

Pierwszym przystankiem naszej rowerowej trasy była wieś Krasnybór, gdzie dzięki uprzejmości księdza proboszcza zwiedziliśmy kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, poznaliśmy jego niezwykłą historię oraz zobaczyliśmy słynący łaskami, „niedający się kopiować” obraz olejny Matki Boskiej Różańcowej z XVII wieku. Po wizycie w kościele udaliśmy się na pobliski cmentarz gdzie przy tablicy upamiętniającej ofiary obławy lipcowej z1945 r. usłyszeliśmy trudną historię tamtejszych terenów. Mieliśmy również okazję podziwiać, własnoręcznie zaprojektowany i odlany przez hrabiego Karola Brzostowskiego, wspaniały nagrobek Wiktorii Rymaszewskiej oraz zabytkowe żeliwne krzyże wykonane w hucie hrabiego Brzostowskiego.

W Sztabinie, miejscu kolejnego postoju, mieliśmy okazję zapoznać się z niezwykłymi historiami związanymi z życiem hrabiego Karola Brzostowskiego oraz z Rzeczpospolitą Sztabińską. Ciekawostką znajdującą się również w Sztabinie są pozostawione w murach tamtejszego kościoła pociski, tkwiące
w nich od czasów II wojny światowej
.

Ruszając w dalszą drogę przejechaliśmy przez wieś Jaminy, gdzie zatrzymaliśmy się przy miejscu pamięci narodowej na miejscowym cmentarzu. Kolejną odwiedzoną miejscowością była wieś Mogilnice słynąca
z drewnianych suszarni tytoniu, którego uprawy mijaliśmy przemierzając trasę Rajdu
.

Po przejechaniu łącznie ok 50 km dojechaliśmy do Dębowa, gdzie zwiedziliśmy śluzę Kanału Augustowskiego z XIX wieku, poznaliśmy jej historię, a także mieliśmy okazję ręcznie otworzyć
i zamknąć wrota śluzowe
. W Dębowie na uczestników Rajdu czekała dodatkowa atrakcja zapewniona przez Ośrodek Wypoczynkowy „Biebrza” – spływ tratwami rzeką Biebrzą. Spływ dostarczył nam niezapomnianych wspomnień i widoków. Ta dłuższa chwila zasłużonego odpoczynku dała nam niepowtarzalną okazję do podziwiania Biebrzy oraz pozwoliła rozmarzyć się Paniom o opalaniu na dachu tratwy, a Panom
o znakomitych możliwościach wędkowania i biesiadowania, jakie zapewnia spływ tratwą. Po zejściu z tratw wielu uczestników miało chęć na koleiny spływ, wobec czego prowadzący Ośrodek Wypoczynkowy „Biebrza” zapewnili, że są w stanie zapewnić biebrzańskie atrakcje wszystkim zgłaszającym się do nich osobom.

Następny odcinek rowerowej trasy zaprowadził nas w okolice mostu przy wsi Dolistowo Stare. W tym miejscu wysłuchaliśmy historii o rotmistrzu Wiktorze Moczulskim oraz ujrzeliśmy, znane tylko miejscowym, miejsce gdzie poległ od kuli nieprzyjaciela podczas kampanii wrześniowej 1939 r. Tam również mieliśmy okazję usłyszeć opowieści o dawnym i dzisiejszym życiu mieszkańców tego terenu, które nierozerwalnie łączy się z Biebrzą. A podczas całego Rajdu usłyszeliśmy niezliczoną ilość, nie tylko przyrodniczych, ciekawostek związanych z Biebrzą znanych jedynie „biebrzniętym”.

Trochę zmęczeni, ale zadowoleni ruszyliśmy w ostatni odcinek Rajdu – do Gospodarstwa Agroturystycznego „Dolina Biebrzy” we Wroceniu. W tym przepięknym gospodarstwie mogliśmy odpocząć nad brzegiem Biebrzy i kolejny raz podziwiać jej niepowtarzalny urok. Po krótkiej chwili gospodarze zaprosili nas na obiad, którym zakończyliśmy III Promocyjny Rajd Rowerowy Podlaskim Szlakiem Bocianim
i udaliśmy się w drogę powrotną do Białegostoku.

Około godziny 19:30 dotarliśmy do Białegostoku, gdzie uczestnicy Rajdu pożegnali się z nadzieją i ogromną chęcią na udział w kolejnej edycji Promocyjnego Rajdu Rowerowego Podlaskim Szlakiem Bocianim.

Kontakt do w/w miejsc:

 1. Jadwiga Siebiedzińska, ul. Polna 50, 16-310 Sztabin, tel. +48 (087) 641-21-79, tel. kom. 0-603-225-100;
  www.biebrza-turystyka.pl
 2. Joanna i Robert Dembowscy, Wroceń 44, 19-110 Goniądz, tel.+48 (85) 738 39 26, tel. kom. 603 078 051 lub 691 540 162;
  http://www.dolinabiebrzy.pl/


Galeria zdjęć znajduje się na stronie www.podlaskieit.pl


III Promocyjny Rajd Rowery Podlaskim Szlakiem Bocianim /2014-08-11/

logo1__150_x_149_.jpgZapraszamy do wzięcia udziału w Promocyjnym Rajdzie Rowerowym Podlaskim Szlakiem Bocianim, który odbędzie się 22 sierpnia 2014 r. – na uczestników rajdu czeka szereg atrakcji!

 

Rajd rowerowy realizowany jest już po raz trzeci przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną. Podlaski Szlak Bociani jest jednym z pierwszych markowych produktów turystycznych w Polsce i pierwszy na Podlasiu. Szlak rowerowy łączy ze sobą 4 parki narodowe: Białowieski, Narwiański, Biebrzański i Wigierski. Nadrzędnym walorem szlaku obrazującym jego unikatowość jest występowanie wielu skupisk bocianów, trwale wpisanych w krajobraz Podlasia.

W tym roku rajd rozpocznie się o godzinie 6.30 wyjazdem do Lipska i przebiegać będzie przez SztabinDębowogdzie na uczestników rajdu czeka przesiadka na tratwy i spływ Biebrzą. Koniec spływu tratwami w Jasionowie i przejazd do Wrocenia na obiadokolację. Powrót do Białegostoku około godziny 18.00.

Do uczestnictwa zapraszamy dziennikarzy, członków stowarzyszeń „rowerowych”, przedstawicieli środowisk opiniotwórczych oraz w miarę dostępności miejsc wszystkich pasjonatów aktywnego wypoczynku. Udział w rajdzie jest odpłatny – 35 zł/osobę. Płatność pobierana będzie po zakwalifikowaniu uczestników.

Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie wypełnionej karty zgłoszeniowej na adres: podlaskieit@podlaskieit.pl bądź dostarczenie do biura PROT (ul. Malmeda 6, Białystok). 
Osoby zakwalifikowane zostaną poinformowane telefonicznie. 

Zgłoszenie.


Podlaskie bociany w łódzkiej Manufakturze /2014-07-01/

stopka_bociania.jpg

W dniach 28-29 czerwca 2014 r. w łódzkiej Manufakturze odbył się pierwszy event informacyjno-promocyjny „Podlaskie Bociani Raj” organizowany przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną przy wsparciu merytorycznym Stowarzyszenia na rzecz Ekorozwoju „Agro-Group”.

Event został zrealizowany w ramach projektu „Ochrona bociana białego na obszarze Podlaskiego Szlaku Bocianiego poprzez kampanię informacyjno-edukacyjną”, którego głównym celem jest wzrost świadomości społecznej na temat znaczenia ochrony Bociana Białego, w szczególności na obszarach przyrodniczo cennych, w tym na Podlaskim Szlaku Bocianim.

Na „bocianim” stoisku odwiedzający mieli okazję zapoznać się z ofertą turystyki przyrodniczej w województwie podlaskim, ofertą edukacyjną parków narodowych i krajobrazowych oraz otrzymać informacje dotyczące Podlaskiego Szlaku Bocianiego.

Do zapoznania się z tematyką ochrony bociana białego i przyjazdu na szlak zachęcało wydawnictwo „Podlaskie Bociani Raj” i materiały promocyjne związane z bocianem, które można było otrzymać na stoisku, a także z rąk samych bocianów.

Przez cały czas trwania eventu prowadzący zachęcał do aktywnego uczestnictwa w akcji promocyjnej przeprowadzając konkursy i quizy dotyczące ochrony gatunku bociana białego oraz informując przechodzących o miejscach związanych z występowaniem bociana, Podlaskim Szlakiem Bocianim.

Największe zainteresowanie odwiedzających, zwłaszcza dzieci wzbudzały postaci bociana przechadzające się po terenie Manufaktury, z którymi chętnie robiono pamiątkowe zdjęcia.

Celem eventu było przedstawienie regionu województwa podlaskiego jako wyjątkowego miejsca pod kątem przyrodniczym, a także ostoję bociana białego.

Kolejna impreza promocyjna pod hasłem „Podlaskie Bociani Raj” już 26 lipca na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

Galeria


Event „Podlaskie Bociani Raj” /2014-06-24/

W dniach 28-29 czerwca 2014 r. w Łódzkiej Manufakturze odbędzie się event „Podlaskie Bociani Raj”. Organizatorem jest Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, która wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Ekorozwoju "Agro-Group" – partnerem merytorycznym realizuje projekt „Ochrona bociana białego na obszarze Podlaskiego Szlaku Bocianiego poprzez kampanię informacyjno-edukacyjną”.

Głównym celem projektu jest wzrost świadomości społecznej na temat znaczenia ochrony Bociana Białego, w szczególności na obszarach przyrodniczo cennych, w tym na Podlaskim Szlaku Bocianim.

Podczas eventu zaprezentowane zostaną atrakcje turystyczne na Podlaskim Szlaku Bocianim, który przebiega przez najcenniejsze pod względem przyrodniczym tereny nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Łączy najpiękniejsze miejsca województwa podlaskiego, w tym 4 parki narodowe: Białowieski – najstarszy polski park narodowy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości - ostoja żubra, Narwiański - nazywany polską Amazonią, Biebrzański - największy park narodowy w Polsce - ostoja łosia oraz raj dla ornitologów, Wigierski – zespół jezior stanowiący jeden z najciekawszych i bezcennych krajobrazów naszego kraju. Podlaski Szlak Bociani jest najdłuższym znakowanym szlakiem rowerowym województwa podlaskiego liczącym 412,5 km. Podczas eventu można będzie dowiedzieć się o życiu i zwyczajach Bociana Białego oraz o miejscowościach i atrakcjach turystycznych na szlaku. Wśród ofert turystycznych znajdą się propozycje spędzenia czasu zarówno dla miłośników natury, aktywnego wypoczynku oraz propozycje dla rodzin z dziećmi. Ponadto nie zabraknie licznych konkursów z atrakcyjnymi nagrodami.

Projekt dofinansowany jest z Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

stopka_bociania.jpg


Relacja z Konferencji inaugurującej projekt pn. „Ochrona bociana białego na obszarze Podlaskiego Szlaku Bocianiego poprzez kampanię informacyjno – edukacyjną” /2014-06-24/

stopka_bociania.jpg

W dniu 5 czerwca 2014 r. w Dworze Pentowo odbyła się konferencja inaugurująca projekt pn. „Ochrona bociana białego na obszarze Podlaskiego Szlaku Bocianiego poprzez kampanię informacyjno – edukacyjną”. Organizatorem była Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna przy wsparciu merytorycznym Stowarzyszenia na rzecz Ekorozwoju „Agro-Group”.

Projekt dofinansowany jest z Funduszu Małych Grantów Programu PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014, a jego głównym celem jest wzrost świadomości społecznej na temat znaczenia ochrony Bociana Białego, w szczególności na obszarach przyrodniczo cennych, w tym na Podlaskim Szlaku Bocianim.

Patronat nad konferencją objęli: TVP Białystok, TV Białystok, Polskie Radio Białystok oraz Gazeta Wyborcza.

Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele parków narodowych i krajobrazowych województwa podlaskiego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, stowarzyszeń i grup ekologicznych, RO PTTK w Białymstoku, punktów informacji turystycznej, branży turystycznej, studenci Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej oraz media.

Na konferencji zaprezentowana została koncepcja tworzenia oferty turystycznej na obszarach przyrodniczo cennych na przykładzie Podlaskiego Szlaku Bocianiego (Andrzej Grygoruk - Z-ca Dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego d/s Społecznych Funkcji Parku) oraz problem ochrony Bociana Białego (Ireneusz Kaługa, Grupa EkoLogiczna). Dyrektor Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Sylwia Grudzińska omówiła działania zaplanowane w projekcie.

Po konferencji uczestnicy mieli okazję przejść ścieżką przyrodniczą Kładka Waniewo-Śliwno, podziwiać panoramę doliny Narwi z wieży widokowej i z bliska zapoznać się z największymi walorami przyrodniczymi tego obszaru.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za czynny udział w konferencji oraz study-tour po Narwiańskim Parku Narodowym.

Zachęcemy do obejrzenia relacji - tutaj

Galeria


Zaproszenie na konferencję inaugurującą projekt „Ochrona bociana białego na obszarze Podlaskiego Szlaku Bocianiego poprzez kampanię informacyjno-edukacyjną” /2014-05-26/

eea_grants_mini.jpgPodlaska Regionalna Organizacja Turystyczna wraz ze Stowarzyszenim na rzecz Ekorozwoju „Agro-Group”- partnerem merytorycznym projektu zapraszają na konferencję inaugurującą projekt „Ochrona bociana białego na obszarze Podlaskiego Szlaku Bocianiego poprzez kampanię informacyjno-edukacyjną” dofinansowany z Funduszy EOG, która odbędzie się dnia 5 czerwca 2014 r. w Dworze Pentowo.

Konferencja inaugurująca projekt „Ochrona bociana białego na obszarze Podlaskiego Szlaku Bocianiego poprzez kampanię informacyjno-edukacyjną” skierowana jest do przedstawicieli parków krajobrazowych i narodowych, pracowników instytucji, organów i podmiotów działających aktywnie w zakresie ochrony przyrody, zrównoważonego rozwoju, turystyki przyrodniczej oraz mediów. Konferencja odbędzie się w Pentowie, które wspólnie z miastem Tykocin nosi tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej, przyznany w 2001 roku z rąk niemieckiej fundacji Euronatur.

Uczestnikom zostanie przedstawiona tematyka, cele i założenia realizowanego projektu. Organizatorzy omówią działania projektowe i harmonogram ich realizacji. W ramach konferencji odbędzie się wystąpienie poprowadzone przez specjalistę od ochrony przyrody dotyczące zwyczajów, szans przetrwania gatunku, sposobów ochrony bociana białego, jego siedlisk, tworzenia stref ochronnych. Prelekcja będzie miała na celu uświadomienie znaczenia podjęcia działań na rzecz ochrony gatunku dla zachowania różnorodności biologicznej. Na konferencji zaprezentowana zostanie koncepcja tworzenia oferty turystycznej na obszarach przyrodniczo cennych, w tym na Podlaskim Szlaku Bocianim.

Po konferencji uczestnicy przejadą do Narwiańskiego Parku Narodowego, gdzie przejdą ścieżką przyrodniczą Kładka WANIEWO – ŚLIWNO, która obrazuje większość ekosystemów parkowych. Spotkanie zakończy obiad w Kiermusach.

Patronat nad konferencją objęli: TVP BiałystokTV Białystok, Polskie Radio Białystok oraz Gazeta Wyborcza.

Udział w konferencji jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają poczęstunek oraz transport autokarowy. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia udziału przyjmowane są do 3 czerwca 2014 r. faxem (+48 85 732 68 31) lub drogą elektroniczną (e-mail: podlaskieit@podlaskieit.pl). Wszystkie zakwalifikowane osoby zostaną poinformowane telefonicznie bądź drogą elektroniczną.

Do pobrania:

 Program konferencji

 Formularz zgłoszenia na konferencję

stopka_bociania.jpg


Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna rozpoczęła realizację projektu pn. „Ochrona bociana białego na obszarze Podlaskiego Szlaku Bocianiego poprzez kampanię informacyjno-promocyjną”. /2014-05-26/

eea_grants_mini.jpgZ dniem 1 maja 2014 roku Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna rozpoczęła realizację projektu „Ochrona bociana białego na obszarze Podlaskiego Szlaku Bocianiego poprzez kampanię informacyjno-promocyjną” dofinansowanego z Funduszu Małych Grantów Programu PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014.

Kwota dofinansowania: 400 118 PLN.

Głównym celem projektu jest wzrost świadomości społecznej na temat znaczenia ochrony Bociana Białego, w szczególności na obszarach przyrodniczo cennych, w tym na Podlaskim Szlaku Bocianim. Projekt ma na celu ukazanie znaczenia ochrony różnorodności biologicznej i zagrożonych gatunków poprzez kampanię informacyjną-promocyjną skierowaną do szerokiego grona odbiorców.

Grupę docelową projektu stanowią pracownicy biur podróży, dziennikarze, nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z otoczenia Podlaskiego Szlaku Bocianiego.

Projekt zakłada organizację konferencji inaugurującej połączoną z obchodami Dnia Bociana, przypadającego 31 Maja. Konferencja odbędzie się w Pentowie, które wspólnie z miastem Tykocin nosi tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone seminaria dla touroperatorów, dziennikarzy i blogerów z Polski i Niemiec. Głównym celem zorganizowania seminarium będzie zainteresowanie odbiorców działania tematyką ochrony i zwyczajami Bociana Białego oraz pokazanie obszaru Podlaskiego Szlaku Bocianiego jako miejsca uchodzącego za największe skupisko bocianów w całej Europie ze szczególnym uwzględnieniem jego unikatowych walorów przyrodniczych oraz  zapoznanie uczestników z zasadami zrównoważonego rozwoju turystyki na obszarach objętych ochroną przyrody.

Projekt zakłada również organizację imprez eventowych oraz akcji promocyjnych podczas najważniejszych imprez targowych w  kraju. Imprezy będą odbywać się pod hasłem Podlaskie Bociani Raj. Eventy zlokalizowane zostaną w centralnych częściach miast jak np. Rynek Kościuszki w Białymstoku, Rynek w Lublinie oraz Manufaktura w Łodzi.

Przeprowadzony zostanie cykl warsztatów dla nauczycieli i młodzieży z obszaru przez który przebiega Podlaski Szlak Bociani. Celem będzie przekazanie wiedzy mieszkańcom lokalnym o unikatowym charakterze obszaru na którym mieszkają, siedliskach BB, jego zwyczajach,  metodach ochrony.

Poprzez Fundusze EOG i fundusze norweskie, Islandia, Lichtenstein i Norwegia przyczyniają się do zmniejszenia nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmacniania relacji dwustronnych z państwami beneficjentami w europie. Trzy Państwa ściśle współpracują z UE na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Porozumienie EOG).

W okresie 2009 – 2014 wartość funduszy EOG i funduszy norweskich wynosi 1,79 miliarda euro. Norwegia zapewnia około 97 % łącznego finansowania. Fundusze są dostępne dla organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i szkół wyższych, sektora publicznego i sektora prywatnego w 12 nowoprzyjętych państwach członkowskich UE ora Grecji, Portugalii i Hiszpanii. W ich ramach ma miejsce szeroka współpraca z podmiotami z państw darczyńców, a przedsięwzięcia mogą być ważne do 2016 r.

Najważniejsze obszary wsparcia obejmują ochronę środowiska i zmiany klimatyczne, badania i stypendia, społeczeństwo obywatelskie, ochronę zdrowia i wsparcie dla dzieci, równość płci, sprawiedliwość i dziedzictwo kulturowe.

stopka_bociania.jpg


Szkolenie kwaterodawców agroturystycznych z obszaru Podlaskiego Szlaku Bocianiego /2013-11-20/

ksow_logo.jpg

logo1__150_x_149_.jpgUprzejmie informujemy, iż w dniu 29 listopada 2013 r. w Pensjonacie Poniatowski w Suchowoli odbędzie się „Szkolenie kwaterodawców agroturystycznych z obszaru Podlaskiego Szlaku Bocianiego” w ramach projektu realizowanego przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich województwa podlaskiego przy współpracy z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną.

            Szkolenie kierowane jest do kwaterodawców z obszaru Podlaskiego Szlaku Bocianiego oraz przedstawicieli instytucji działających na rzecz turystyki wiejskiej.

            Celem organizacji szkolenia jest przede wszystkim podniesienie kwalifikacji kwaterodawców i standardu kwater agroturystycznych oraz oznakowanie kwater logotypem Podlaskiego Szlaku Bocianiego.

            Serdecznie zapraszamy do udziału w w/w szkoleniu.          

            Udział w szkoleniu jest bezpłatny, zgłoszenia prosimy przesyłać do 27.11.2013r.

Program szkolenia

Karta zgłoszeniowa


Relacja z II Promocyjnego Rajdu Rowerowego Podlaskim Szlakiem Bocianim /2013-09-02/

W sobotę 31 sierpnia 2013 r. odbył się Promocyjny Rajd Rowerowy Podlaskim Szlakiem Bocianim. Rajd zorganizowany został już po raz drugi przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną i Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich województwa podlaskiego.

W rajdzie udział wzięli dziennikarze, blogerzy, członkowie klubów rowerowych, przedstawiciele urzędów i stowarzyszeń, jak również osoby prywatne. Bez względu na zajmowane stanowiska – wszyscy uczestnicy to przede wszystkim pasjonaci aktywnego wypoczynku!

Pierwszym punktem rajdu był Stary Dwór czyli Zielona Kraina Dobrych Wiatrów, która przywitała nas piękną pogodą. Tutaj również mieliśmy spotkanie z TVP Białystok, która uwieczniła nasz start, a relacja ukazała się w wieczornym wydaniu Obiektywu!

Po przejechaniu 10km znaleźliśmy się w Lewkowie Starym, w gospodarstwie agroturustycznym Pani Ireny Ignaciuk, która swoją gościnnością zachwyciła uczestników i trudno było się rozstać – zresztą jak i w kolejnych odwiedzanych miejscach! Kwatera agroturystyczna „U Ireny” jako jedyna w okolicy podtrzymuje ginącą tradycję ręcznego wykonywania wyrobów tkackich. Uczestnicy rajdu mogli zobaczyć jak się pracuje na krośnie, a także obejrzeć obrusy i narzuty wykonane przez Panią Irenę. Niektóre z Pań chętnie zostałyby dłużej by samodzielnie spróbować swych sił, nic straconego – Pani Irena organizuje warsztaty tkackie i każdy zainteresowany może nauczyć się tego zanikającego rzemiosła!

Już po kilku kolejnych kilometrach znaleźliśmy się u Pana Władysława Gryki w Suszczym Borku, gdzie ugoszczeni uczestnicy rajdu poznali smak baraniny i nie tylko! Chleb razowiec i ogórki kiszone, już dawno tak dobrze nie smakowały, jak w tym miejscu i otoczeniu tak przyjaznych gospodarzy! Uśmiechy na twarzy uczestników, były potwierdzeniem tego, że zdobyte przez Pana Władysława nagrody na wyroby regionalne zostały przyznane odpowiedniej osobie (laureat min. Podlaskiej Marki Roku 2010 oraz konkursu „Nasze kulinaria Dziedzictwo – Smaki Regionów” 2011).

Następnym przystankiem było gospodarstwo agroturystyczne „Na skraju Puszczy” Państwa Haliny i Józefa Wierzchowskich w Zabłotczyźnie. Tutaj uczestnicy rajdu dowiedzieli się o kategoryzacji kwater agroturystycznych i warunkach przyznawania markowego znaku Krainy Żubra, obejrzeli gospodarstwo oraz kronikę wsi Zabłoczyzna prowadzoną przez Panią Halinę. Ciepłe przyjęcie gospodarzy, szczawiowa z jajkiem i bułki drożdżowe z pieca chlebowego zachęciły nie jednego do przyjazdu i pozostania tu na dłużej!

Parę kilometrów dalej czekała na uczestników słodka chwila w Leśnej Pasiece Rodziny Sapiołko, oferowane tu naturalne produkty pszczele to prawdziwy fenomen natury! Uczestnicy mieli możliwość degustacji miodu, ale to co przede wszystkim ich zachwyciło to zbiory prowadzonego przy pasiece prywatnego muzeum pszczelarskiego: miody pitne i napoje alkoholowe z miodem niektóre mające ponad 50 lat!, ceramiczne butelki w kształcie ula, serie znaczków czy też banknoty z motywem pszczoły, a nawet krawaty, które wyszły z pracowni światowej sławy projektanta mody Gianiego Versace! Na pożegnanie każdy dostał słoik miodu na zimowe wieczory!

W gminie Narewka uczestnicy rajdu zobaczyli jeszcze Stanice Kajakową, pełniącą jednocześnie rolę punktu informacji turystycznej. Wyposażenie ośrodka zadowoli każdego turystę – latem istnieje możliwość pływania kajakiem, natomiast zimą można skorzystać ze skuterów śnieżnych.

Połowa dystansu rajdu rowerowego przypadła w Izbie Leśnej Nadleśnictwa Browsk, skąd uczestnicy mieli już 20km do celu i przejazd przez Puszczę Białowieską, najprzyjemniejszy odcinek rajdu. W między czasie uczestnicy poznali zasady geocachingu – czyli gry terenowej polegającej na szukaniu skarbów poprzez podążanie do określonego miejsca przez współrzędne geograficzne. Zatrzymali się również przy Szlaku Dębów Królewskich, gdzie poczuli pierwsze krople deszczu …

Białowieża gościła uczestników rajdu coraz większym deszczem, lecz niestrudzeni dotarli do celu – Białowieża Towarowa i Białowieskie drezyny. Przejazd drezynami okazał się świetną zabawą przy „zawrotnej prędkości”, aktywną integracją i przygodą na kolejowo! Każdy kto chciał mógł spróbować sił swych mięśni i samodzielnie napędzić drezynę.

W Białowieży Towarowej rowery zostały zapakowane do auta i już autokarem zmoknięci, lecz szczęśliwi uczestnicy dotarli do Sioło Bud, miejscu które łączy piękno i tradycję kresów wschodnich. To tutaj  przy regionalnym posiłku, śpiewach i miłych rozmowach zakończył się  II Promocyjny Rajd Rowerowy.

Ok. godziny 20 autokar z uczestnikami dotarł do Białegostoku, gdzie uczestnicy pożegnali się z nadzieją, że zobaczą się za rok przy kolejnym rajdzie po jakże pięknym Podlaskim Szlaku Bocianim!

Kontakty do w/w miejsc:

 1. Irena Ignaciuk, Lewkowo Stare 35, gm. Narewka, tel. 608 078 796;
 2. Władysław Gryka, Suszczy Borek 7, gm. Narewka, tel. 605 830 955, 85 685 60 43;
 3. „Na Skraju Puszczy” Halina i Józef Wierzchowscy, Zabłoczyzna 7, gm. Narewka, tel. 691 912 973, 85 685 82 15;
 4. Leśna Pasieka Sapiołko, ul. Hajnowska 1A, Narewka, tel. 85 68 58 388
 5. Białowieskie Drezyny, tel. 783 002 927
 6. Sioło Budy, Budy 71, tel. 85 681 29 78

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!II Promocyjny Rajd Rowerowy Podlaskim Szlakiem Bocianim /2013-08-21/

Zapraszamy do wzięcia udziału w Promocyjnym Rajdzie Rowerowym Podlaskim Szlakiem Bocianim, który odbędzie się 31 sierpnia 2013 r. – na uczestników rajdu czeka szereg atrakcji!

Rajd rowerowy realizowany jest już po raz drugi przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w województwie podlaskim wspólnie z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną.

Podlaski Szlak Bociani jest jednym z pierwszych markowych produktów turystycznych w Polsce i pierwszy na Podlasiu. Szlak rowerowy łączy ze sobą 4 parki narodowe: Białowieski, Narwiański, Biebrzański i Wigierski. Nadrzędnym walorem szlaku obrazującym jego unikatowość jest występowanie wielu skupisk bocianów, trwale wpisanych w krajobraz Podlasia.

W tym roku rajd rozpocznie się w Starym Dworze, gdzie poznamy Zieloną Krainę Dobrych Wiatrów, wyjątkowe miejsce, w którym każdy poczuje bliskość natury i aktywnie spędzi czas. Następnie przewidziany jest przejazd do Lewkowa Starego, w którym zapoznamy się z tradycją ręcznego wykonywania wyrobów tkackich. Kolejnym przystankiem będzie Suszczy Borek, gdzie uczestnicy będą mieli możliwość obejrzeć gospodarstwo agroturystyczne „Suszczy Borek”, laureata  Podlaskiej Marki Roku 2010 za szynkę baranią – przewidziana jest degustacja potraw regionalnych z baraniny! Wizyta w kwaterze agroturystycznej „Na Skraju Puszczy” wyróżnionej znakiem promocyjnym „Kraina Żubra” stanowi kolejny etap rajdu – tu również czeka na nas degustacja regionalnych przysmaków. Następnie słodka chwila w Leśnej Pasiece rodziny Sapiołko oraz przejazd obok nowopowstałej Stanicy Kajakowej – a to wszystko w Narewce. Po przejechaniu ok. 45 km zatrzymujemy się w Białowieży, gdzie czeka na uczestników aktywny wypoczynek z drezynami ręcznymi w Puszczy Białowieskiej. Stamtąd zabiera nas już autokar i przewozi na obiad do miejsca gdzie łączy się piękno i tradycja kresów wschodnich – Sioło Budy!

Do uczestnictwa zapraszamy dziennikarzy, członków stowarzyszeń „rowerowych”, przedstawicieli środowisk opiniotwórczych oraz w miarę dostępności miejsc wszystkich pasjonatów aktywnego wypoczynku.

Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie wypełnionej karty zgłoszeniowej na adres: cit@podlaskieit.pl bądź dostarczenie do biura PROT (ul. Malmeda 6, Białystok) do dnia 28.08.2013 do godz. 15:00. Osoby zakwalifikowane zostaną poinformowane telefonicznie.

Karta dostępna jest w zakładce pliki do pobrania.

Poniżej znajdą Państwo szczegółowy program rajdu.

program_rajdu_2013.jpg


Szkolenie kwaterodawców agroturystycznych z obszaru Podlaskiego Szlaku Bocianiego /2012-12-04/

logo1__150_x_149_.jpgW dniu 21 listopada 2012 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Ptasia Osada” odbyło się „Szkolenia kwaterodawców agroturystycznych z obszaru Podlaskiego Szlaku Bocianiego dotyczące współpracy sieciowej”. Szkolenie zostało zrealizowane przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich przy współpracy z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną.

logo_ksow1.jpg 

Szkolenie rozpoczęło się od przywitania i przedstawienia wszystkich uczestników oraz prelegentów. Następnie głos zabrała Pani Katarzyna Pierwienis- Laskowska z Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego Regionalnego Oddziału w Białymstoku, która przedstawiła następujące tematy:
1. Walory przyrodnicze, kulturowe, historyczne w południowej części PSB.
2. Inwentaryzacja krajoznawcza – warsztaty.
3. Źródła wiedzy o walorach oraz dlaczego trzeba o tym wiedzieć.
Kolejno wystąpił Pan Eugeniusz Wiśniewski Prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego omawiając tematy: 
1. Prawno – ekonomiczne zagadnienia prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego/działalności turystycznej na obszarach wiejskich.
2. Źródła finansowania działalności turystycznej.
3. Estetyka gospodarstwa agroturystycznego.
Następnie uczestnicy szkolenia udali się na obiad. Po przerwie swoją prezentację przedstawił Pan Romuald Ziółkowski z Katedry Turystyki i Rekreacji Politechniki Białostockiej omawiając: 
1. Czym jest produkt turystyczny?
2. Jak skomercjalizować produkt turystyczny?
3. Współpraca sieciowa – jak sprzedać szlak turystyczny?
Jako ostatni swoją prezentację przedstawił Pan Mirosław Stepaniuk Prezes LGD Puszcza Białowieska, który opowiedział: 
1. Przykłady lokalnych inicjatyw na Podlaskim Szlaku Bocianim. 
Szkolenie przebiegało w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze aczkolwiek przybierając czasami formę burzliwej dyskusji. Uczestnicy byli bardzo zainteresowani przedstawianymi tematami o czym świadczy ich zaangażowanie w dyskusję oraz liczne komentarze. Celem szkolenia była integracja podmiotów działających na obszarze południowej części Podlaskiego Szlaku Bocianiego oraz przekazanie fachowej wiedzy dotyczącej tworzenia produktów turystycznych a także współpracy sieciowej. Uczestnicy dowiedzieli się również o atrakcjach na szlaku na kanwie, których można budować silny produkt turystyczny. Duże zainteresowanie szkoleniem dowodzi, iż istnieje potrzeba realizacji podobnych zadań.

Galeria

 

 


Zapraszamy na „Szkolenie kwaterodawców agroturystycznych z obszaru Podlaskiego Szlaku Bocianiego dotyczące współpracy sieciowej” /2012-10-24/

logo1__150_x_149_.jpgUprzejmie informujemy, iż w dniu 21 listopada 2012 r. w ośrodku Ptasia Osada w Ploskach odbędzie się „Szkolenie kwaterodawców agroturystycznych z obszaru Podlaskiego Szlaku Bocianiego dotyczące współpracy sieciowej” w ramach projektu realizowanego przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich województwa podlaskiego przy współpracy z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną.

logo_ksow1.jpg 

Szkolenie kierowane jest do kwaterodawców z obszaru Podlaskiego Szlaku Bocianiego oraz przedstawicieli instytucji działających na rzecz turystyki wiejskiej.

Celem organizacji szkolenia jest przede wszystkim podniesienie kwalifikacji kwaterodawców i standardu kwater agroturystycznych oraz oznakowanie kwater logotypem Podlaskiego Szlaku Bocianiego.

Serdecznie zapraszamy do udziału w w/w szkoleniu.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, zgłoszenia prosimy przesyłać do 14.11.2012r. na adres:

lukasz.klimiuk@podlaskieit.pl lub fax 857326831

oraz pocztą na adres Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, ul. Malmeda 6, 15-440 Białystok

Poniżej program szkolenia oraz karta zgłoszeniowa:

Program szkolenia

Karta zgłoszeniowa


Relacja z Promocyjnego Rajdu Rowerowego Podlaskim Szlakiem Bocianim pt. Pożegnanie Bocianów /2012-08-27/

 logo_ksow1.jpg

W niedziele 26 sierpnia br. odbył się Promocyjny Rajd Rowerowy Podlaskim Szlakiem Bocianim pt. Pożegnanie Bocianów. Rajd zrealizowany został w ramach projektu przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich przy współpracy z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną oraz Regionalnym Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego.

Wielbiciele dwóch kółek mimo niezbyt zachęcającej pogody w pełnym składzie stawili się przy Pałacu Branickich.

Pierwszym punktem rajdu były Bokiny, dokąd uczestnicy zostali przewiezieni autokarem. Już po kilku kilometrach jazdy można było podziwiać panoramę Narwi z wysokiego brzegu rzeki, tutaj również niektórzy mieli szczęście zobaczyć bociany, które jeszcze nie odleciały. Następnie trasa rajdu przebiegała przez: Waniewo, Kurowo, Tykocin i Pentowo. Podczas postoju w Waniewie część osób wzięła udział w emocjonującym spacerze boso! kładką w poprzek Narwi, a pozostali skupili się na obserwacji rozlewisk z wieży widokowej, jak również uzupełnieniu energii przed dalszą częścią rajdu. Popołudniu dotarliśmy do Kurowa, gdzie uczestnicy wzięli udział w Biesiadzie Miodowej i zaopatrzyli się w lokalne przysmaki. Mimo możliwości degustacji smacznych miodowych nalewek w pełnym składzie ruszyliśmy dalej i pomimo deszczu pełni radości dotarliśmy do Tykocina. Tutaj wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy odbudowany zamek Zygmunta Augusta oraz Synagogę. Ostatnie kilometry zbliżyły nas do mety rajdu czyli do Pentowa – Europejskiej Wsi Bocianiej. W Galerii Bocianiej czekał na kolarzy poczęstunek przygotowany przez Gospodarstwo Agroturystyczne „U Żendziana”. Na trasie szlaku, uczestnicy zdobyli wiele cennych informacji związanych z Podlaskim Szlakiem Bocianim, które przydały się podczas konkursu z wiedzy o Szlaku. Zwycięzcą została Pani Katarzyna Olesiuk odpowiadając poprawnie na wszystkie zadane jej pytania – raz jeszcze gratulujemy! Około godziny 18:00 wyjechaliśmy autokarem w kierunku Białegostoku, część śmiałków powrotną drogę pokonała również rowerem.

Rajd zakończył się szczęśliwe to znak, że należy zorganizować kolejny!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!Promocyjny Rajd Rowerowy Podlaskim Szlakiem Bocianim pt. Pożegnanie bocianów /2012-08-13/

Zapraszamy do wzięcia udziału w Promocyjnym Rajdzie Rowerowym Podlaskim Szlakiem Bocianim pt. Pożegnanie bocianów, który odbędzie się 26 sierpnia 2012 r. - na uczestników rajdu czeka szereg atrakcji!

Rajd realizowany jest w ramach projektu przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich przy współpracy z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną oraz Regionalnym Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego.

Rajd rozpocznie się w Bokinach, następnie przewidziany jest przejazd do Waniewa gdzie zaplanowano  spacer kładką w poprzek rzeki Narwi. Kolejnym przystankiem będzie Kurowo, gdzie uczestnicy rajdu będą mieli możliwość wzięcia udziału w Biesiadzie Miodowej. Zwiedzanie Synagogi i Zamku w Tykocinie stanowi kolejny etap rajdu. Po przejechaniu ok. 40 km zatrzymujemy się w Pentowie, gdzie czeka na uczestników poczęstunek oraz konkurs z wiedzy o Podlaskim Szlaku Bocianim.

Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie wypełnionej karty zgłoszeniowej na adres: cit@podlaskieit.pl do dnia 23.08.2012 do godz. 15:00

Karta dostępna jest w zakładce pliki do pobrania.

Poniżej znajdą Państwo szczegółowy program rajdu.

3_program.jpg


Rajd i szkolenie na Podlaskim Szlaku Bocianim ! /2012-07-04/

Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna informuje, iż w ramach współpracy z Sekretariatem Regionalnym KSOW w województwie podlaskim planuje organizację rajdu oraz szkolenia na Podlaskim Szlaku Bocianim - więcej szczegółów wkrótce!!!


Witamy serdecznie na Podlaskim Szlaku Bocianim !!! /2011-11-01/

Bardzo miło jest nam Państwa powitać na naszej nowej stronie www.podlaskiszlakbociani.pl !!!

Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna Wrota Podlasia Polska Organizacja Turystyczna Piękny Wschód Greenways